Hořká okurka (ku-gua)

Hořká okurka (ku-gua, lat. Momordica charantia) - pnoucí nebo plazivá, tykvi podobná rostlina s bylinnými výhony dlouhými až 5m. Její úponky jsou větvené, listy typicky dlanitě pěti až sedmilaločné, květy jednopohlavné, pětičetné, žluté barvy, se zřetelnými žilkami. Plody jsou 5-25 cm dlouhé, vřetenovitého tvaru, se svraštělým povrchem, zráním žloutnou. Rostlina byla zavlečena prakticky do všech tropických oblastí.

dostupnost: Skladem
Kód zboží: K011

Ku Gua 苦瓜: Plody jsou sice velmi hořké, ale lze je jíst i v syrovém stavu – navzdory své hořkosti mají mimořádně svěží a příjemnou chuť. V nezralém stavu jsou zelené a chutnají jako tužší, šťavnatá a křupavá okurka. Ve zralém stavu hořkost téměř mizí, slupka žloutne, získává moučnatou konzistenci s melounovou příchutí, dřeň obalující semena se barví vínově, stává se želatinovitá a získává sladkou chuť. Mimo sezónu, nebo v zemích, kde nelze čerstvou momordiku sehnat (jako u nás) je možné ji užívat sušenou ve formě čaje.

účinky: působí příznivě na játra a žlučník, snižuje hladinu cukru v krvi a napomáhá trávení.

použití: 4-5 sušených plátků, 200ml, povařit cca 5 minut, nebo přidat do libovolného právě zalitého čaje na 2-5 minut. Lze přidat i do polévek, vývarů ap. Plátky hořké okurky se dají i přímo jíst. Dužina samotná je navzdory své hořkosti vynikající.